Oszczędności ze strony banku

O tym jak zarobić, myśli każdy. Wiele osób również analizuje, jak to zrobić, żeby dobrze zainwestować i nie stracić, albo po prostu: co robić, żeby płacić jak najmniej. Ale ile z tych zamyślonych person wzięło pod uwagę to, aby zacząć oszczędzać? Większość z nich tego nie praktykuje, bo po prostu nie wie jak to zrobić. Oto kilka ważnych zasad.

My oszczędzamy, a Ty spokojnie śpisz

Niejeden myśli, że oszczędzanie kończy się i zaczyna na tzw. oszczędzaniu na zakupach. Rzeczywiście jest w tym trochę prawdy. Małe oszczędności zawsze prowadzą do tych większych. Jednak dzieje się tak tylko wtedy, gdy w odpowiedni sposób je ulokujemy. Najlepiej byłoby, gdybyśmy mieli ograniczony dostęp do naszych zasobów pieniężnych: fundusze kuszą. Będąc w posiadaniu kart bankomatowych, możemy nie zapanować nad naszą wolą. Najlepiej posiadać przy sobie tylko gotówkę, natomiast wszelkie „zaoszczędzone” pieniądze odkładać w banku. Ale pytanie brzmi: jak najlepiej ulokować oszczędności? Spieszymy z odpowiedzią.

Miejscem gdzie warto oszczędzać, to przede wszystkim lokata bankowa, oraz konto oszczędnościowe. Miejmy jednak na uwadze, że nie są one tym samym, warto więc dokładnie przemyśleć swój wybór. Jeśli zdecydujemy się na oszczędności bankowe, możemy być pewni, że w określonym czasie obiecane przez bank procenty będą „pracowały” na odsetki, jakie doliczone zostaną do wpłaconej przez nas kwoty.

negocjowanie cenNa konto oszczędnościowe pieniądze można w każdej chwili „dopłacić”, oraz wypłacić w razie potrzeby. Lokata tego nie zapewnia. Pieniądze wpłacamy raz (często banki posiadają limity dotyczące minimalnej i maksymalnej kwoty wpłaty), a wypłacamy dopiero z wygaśnięciem terminu. Jedyne co ewentualnie możemy zrobić, to założyć drugą lokatę. Zakładając lokatę, podpisujemy umowę na określony czas, podczas gdy konto możemy użytkować tak długo jak chcemy. Kwestia zarobków zależy natomiast od kilku czynników.

Na koncie oszczędnościowym nasze odsetki naliczane są za każdy dzień posiadania konta, a jego oprocentowanie zawsze jest zmienne i niższe niż w przypadku lokaty. W ich przypadku oprocentowanie uzależnione jest od czasu inwestycji. Może być albo stałe, albo zmienne, a jej kapitalizacja jest narzucona przez warunki oferty bankowej. Lokata i konto oszczędnościowe posiadają także cechy wspólne: oba są opodatkowane (tzw. podatek Belki, 19%), a także (niezależnie od banku) zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny na kwotę osiągającą nawet 100 tysięcy euro.

Lokata ochronna

Pieniądze na lokatach chronione są ustawowo, oznacza to, że są nietykalne, dla osób trzecich. Wyjątkiem jest tylko sytuacja, gdy państwo zostanie zmuszone do posiłkowania się oszczędnościami swoich obywateli. Lokata jest odpowiednia dla osób o słabej woli, którzy nie są pewni, czy będą w stanie „trzymać się z daleka” od swoich pieniędzy. Oraz takich, którzy posiadaj zapas gotówki, który nie jest im niezbędny w danym momencie. Zastanawiając się w jakim banku najkorzystniej założyć lokatę, lepiej nie sugerować się ani reklamą, ani namowom konsultanta. Oczywiście, można wziąć pod uwagę jego ofertę, jednak nie podejmujmy decyzji „pd ręki”. Przeglądając oferty, które tytułują się, jako najlepsze lokaty pieniężne, warto wziąć pod uwagę kilka spraw.

Przede wszystkim: to czy lokata jest odnawialna czy nie- lokata odnawialna zapętla się automatycznie, jeżeli bank nie zauważy żadnej ingerencji z naszej strony (oszczędzamy dalej), natomiast nieodnawialna, polega na wypłaceniu zobowiązanej kwoty po upływie znajomego nam czasu. Okres trwania lokaty jest niezwykle ważny, może on trwać zarówno 1 miesiąc, jak i 3 lub 6. Musimy wiedzieć, że im dłuższy czas użytkowania lokaty tym mniejsze oprocentowanie. Występuje ono w dwóch wariantach: stałym (stabilniejszym) oraz zmiennym (niosącym większe ryzyko strat). Jego wysokość podawana jest w stosunku do całego roku. Wpłata naszych zarobków (kapitalizacja) odbywa się w trybie dziennym, miesięcznym (dla lokat progresywnych), kwartalnym, końcowym (ostateczny termin trwania lokaty).

To podstawowe informacje. Zanim jednak wybierzemy odpowiedni sposób oraz miejsce oszczędzania, musimy dokładnie zapoznać się z ofertą, jaką proponuje bank. Im bardziej wnikliwej analizie poddamy nasze typy, tym mniej zaskoczeni będziemy ewentualnymi ukrytymi kruczkami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *