barf dla psa

Karmy BARF dla czworonogów

Odpowiednie żywienie psa nie należy do najłatwiejszych. Psy mają bardzo wrażliwe żołądki i krótki układ pokarmowy – jedzenie trawione jest w żołądku i jelitach. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej diety pupilowi. Niestety wiele osób, zwłaszcza mieszkających na wsi ignoruje zalecenia specjalistów i karmi psy resztkami jedzenia. Należy jednak pamiętać, że taka dieta bardzo negatywnie przekłada się na zdrowie zwierzęcia.

Karma ze sklepu zoologicznego

barf dla psaSól obecna w niemal każdej ludzkiej potrawie wyniszcza nerki psa, natomiast smażone, przetworzone jedzenie jest ciężkostrawne i powoduje duże problemy żołądkowe. Na szczęście świadomość właścicieli psów wciąż się zwiększa i coraz więcej z nich decyduje się na wprowadzenie diety BARF w jadłospis swojego czworonoga. Dieta BARF polega na wprowadzeniu w menu psa pożywienia, które jest mu najbardziej naturalne – podobną dietę mają dzikie psy i wilki, od których pies domowy wziął swoje pochodzenie. Zalet wprowadzenia takiej diety jest wiele. Między innymi jest łatwiejsza do przetrawienia dla psa. Ciężkostrawna, złej jakości karma może prowadzić do otyłości, a ta do nadmiernego obciążenia stawów psa. To znowu powoduje zapalenie stawów – choroby często towarzyszącej większym rasom. Ludzkie jedzenie oraz średniej jakości karma dla psa wzbudzają często alergie. Psy, zarówno jak ludzie, niezwykle często chorują na różnego rodzaju alergie, zwłaszcza spożywcze. Niestety objawy są łatwe do przeoczenia, ponieważ pies nie poskarży się, że po zjedzeniu np. gotowanych ziemniaków z maślanką doprawionych solą i koperkiem źle się czuje i prawdopodobnie ma alergię.

barf dla psaReklamy niskiej jakości karm marketowych, w których mówi się, że dzięki nim pies będzie miał zdrowe zęby i błyszczącą sierść przeważnie są mitem. Na silne zęby i piękną sierść duży wpływ ma dieta – zwłaszcza zawierająca dużo mięsa. Karmy marketowe zawierają ledwie kilka procent mięsa, które według producentów mają mieć znaczny wpływ na zdrowie pupila. Oczywiście jest to mitem, ponieważ karmy te zawierają przeważnie ledwie kilka procent mięsa, podczaspodczas gdy odpowiednia dieta psa powinna zawierać go co najmniej 50%. Niestety dieta BARF może być skomplikowana i czasochłonna. Dodanie surowego mięsa do diety psa to tylko niewielka część pracy. Ważne jest dokładne wyliczenie procentowe potrzeb żywieniowych psa i dostosować do nich dietę. Surowe mięso w diecie BARF powinno stanowić około 50%. Reszta diety to podroby, kości oraz warzywa i owoce. Wyliczanie tej diety może być dość uciążliwe. Istnieje na to jednak rozwiązanie. Zamiast kupować samemu mięsa i rozpisywać jadłospis, można skorzystać z gotowych karm BARF. Karmy BARF dla psa można znaleźć w wielu sklepach zoologicznych – najczęściej internetowych, lecz coraz częściej zostają wprowadzane również do sklepów stacjonarnych. Karmy BARF to idealne rozwiązanie dla ludzi zapracowanych, niemających czasu na dokładnie wyliczanie diety dla swojego pupila.

Dobrym rozwiązaniem jest również poradzenie się specjalisty – weterynarza lub zwierzęcego dietetyka, który ułoży najbardziej odpowiednie menu dla czworonoga. Odpowiednie żywienie psa jest bardzo ważne, by utrzymać go w zdrowiu i dobrej kondycji przez lata. Pozwoli również zaoszczędzić pieniądze, które zostałyby wydane na słabej jakości marketowe karmy, a następnie na leczenie u weterynarza, które bywa bardzo kosztowne.