taniec towarzyski

Dlaczego warto tańczyć?

Taniec jest jedną z najbardziej naturalnych form ruchu, podobnie jak chodzenie, czy bieganie. Przynosi ludziom radość, dobrą kondycję fizyczną, a także może być ciekawą formą kontaktu z innym człowiekiem lub spędzania miło czasu. Korzyści, jakie niesie ze sobą ta forma aktywności, a co za tym idzie – powodów, dla których warto tańczyć, jest zdecydowanie więcej.

Zalety tańca

taniec towarzyskiJak podczas każdej innej aktywności fizycznej – także podczas tańca wytwarzane są endorfiny odpowiedzialne za dobry nastrój. Ten naturalny antydepresant sprawia, że taniec – czy to w pojedynkę, parach, czy grupie znajomych jest zajęciem niezwykle przyjemnym i kojarzonym z rozrywką. Także regularne ćwiczenia znacząco poprawiają ogólny stan zdrowia, a przede wszystkim układ oddechowy oraz serce, dlatego jest to aktywność szczególnie polecana osobom starszym. Dawka ruchu, jaką zapewnia taniec, korzystnie wpływa nie tylko na zdrowie i samopoczucie, lecz także wspomaga odchudzanie. Ten aerobowy charakter ćwiczeń ma porównywane efekty w utracie zbędnej tkanki tłuszczowej co jazda na rowerze czy bieganie. To także doskonały sposób na zapewnienie sobie dodatkowego zastrzyku energii, gdyż zgodnie z przeprowadzonymi badaniami taniec wpływa na poprawę ogólnej wydajności organizmu i energii fizycznej u osób dorosłych. To także doskonały sposób na poprawę elastyczności ciała i uwolnienia nagromadzonego napięcia w mięśniach i ścięgnach.

taniec towarzyskiOdpowiednia dawka ruchu, także w postaci tańca to niezwodny sposób na poprawę odporności organizmu, dlatego nie należy o tym zapominać szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Udowodniono także, że regularna praktyka tańca poprawia samoocenę i zwiększa pewność siebie, co korzystnie wpływa na życie towarzyskie. Także udział w zajęciach, czy konkurach pozwala na poznanie ludzi o podobnych pasjach i zainteresowaniach, a nawet nawiązanie wieloletnich przyjaźni. Poprawa kondycji i wiara we własne możliwości bezpośrednio przekłada się na zadowolenie z życia, dlatego taniec może pomagać w przeciwdziałaniu stanów depresyjnych i lękowych, a którymi zmaga się duża część społeczeństwa. Odpowiednio dotleniony mózg podczas tańca z większą łatwością przyswaja informacje, a zapamiętywanie nowych ruchów i układów korzystnie wpływa na pamięć. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Anglii – taniec pomaga w zmniejszeniu skutków choroby Alzheimera oraz demencji, zwiększając jasność umysłu osób w każdym wieku.

Taniec nie jest zajęciem tylko dla młodych. Liczne badania udowadniają, że przynosi on korzyści osobom w każdym wieku. Nie tylko poprawia kondycję i zdrowie fizyczne, lecz także realnie wpływa na samopoczucie i zadowolenie z życia.