opony rowerowe

Czy wybór opon do roweru jest ważny?

Opony do roweru są bardzo ważne, przede wszystkim dlatego, że to dzięki nim rowerzysta może czerpać nieopisaną przyjemność z jazdy. Jednakże odpowiednio dobrane opony zapewniają również bezpieczeństwo i wygodę. Warto już na samym wstępie podkreślić to, że opony powinno się stosunkowo często wymieniać.

Opony wysokiej jakości

opony rowerowePrzy zakupie opon przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę ich rozmiar. Powinny być one jak najbardziej dopasowane, a więc odpowiadać obręczy w oparciu o średnicę wewnętrzną, szerokość, a w tym także o ramię i widelec w rowerze. To wszystko konieczne jest po to, żeby opony idealnie się tam zmieściły. Warto zaznaczyć, że im węższa opona, tym mniejsze są opory toczenia. Jednakże przy węższych oponach ma się do czynienia z dużo gorszą przyczepnością oraz tym, że takie opony nie będą w stanie zamortyzować wszelkich nierówności. Z tym wszystkim poradzą sobie opony szersze, jednak w ich przypadku opór toczenia będzie wyższy i wzrośnie też masa, bo przy oponach węższych zdecydowanie wspomniana masa spada. Równie ważny jest rodzaj bieżnika. Mogą być one różne, a wśród nich należy wspomnieć o: gładkim, terenowym, semi-slick i bieżniku z kolcami. Ten pierwszy stosuje się najczęściej w jedźcie typowo turystycznej, drugi jest używany w czasie wycieczek rowerowych po szlakach górskich, natomiast trzeci użyty będzie przy rowerach wyczynowych. Ostatni rodzaj bieżnika sprawdza się w rowerach osób, które poruszają się na rowerze zimą i muszą pokonać ośnieżoną trasę.

opony roweroweOpony powinny charakteryzować się również odpornością na przebicie. Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od danego producenta, ale warto kupować jedynie markowe opony rowerowe, ponieważ wtedy jakość tych opon jest niemalże gwarantowana. Dla najbardziej wymagających klientów istnieją tzw. opony pancerne, jednakże waga jednej z nich odpowiada wadze dwóch opon razem wziętych. Istotne przy oponach rowerowych jest również ciśnienie, bo jego wartość jest zależna od tego, gdzie wykorzystuje się danych rower np. w jeździe terenowej zaleca się jak najniższe ciśnienie. Należy również wyróżnić dwa rodzaje opon: zwijane i drutowe. Znaczącą różnicą pomiędzy nimi jest to, że przez oponę drutową przechodzi drut, a przez zwijaną nie. Warto jednak wspomnieć o tym, że opony zwijane zazwyczaj charakteryzują się wyższą jakością. Bezproblemowo można je również zwinąć i wziąć ze sobą, gdy planuje się dłuższą wycieczkę rowerową.

Odpowiednia opona do roweru jest ważnym elementem jazdy. Niewiele osób wie, że wybór opony należy dostosować do okoliczności, w jakich używa się roweru, bo powinna być ona inna przy jeździe miejskiej, a inna w czasie jazdy po terenie górzystym. Warto mieć to na uwadze, żeby poprawić komfort jazdy i samą przyjemność z tej aktywności fizycznej.