wełna czesankowa

Charakterystyka wełny czesankowej

Wełna czesankowa to naturalny materiał, który jest ciepły i przyjemny dla ciała. Dobrze uprana, wyczesana i zgręplowana sprawia wrażenie niezwykle aksamitnego materiału, coraz częściej stosowanego do tworzenia koców, szalików oraz innych części garderoby.

Co to jest wełna czesankowa?

wełna czesankowaWełna ta może być uzyskiwana z sierści różnych gatunków zwierząt, a w tym z sierści: owiec, lam, wielbłądów, kóz czy nawet królików. Jednak najczęściej można spotkać się z pokrywą włosową owcy wykorzystaną do produkcji wełny czesankowej. Długość włókien wełny owczej może dochodzić nawet do 40 cm, co daje szerokie możliwości związane z produkcją. Przed samym przędzeniem włókna, wełna czesankowa czesana jest specjalnymi szczotkami, a następnie układana płasko i równolegle do siebie. Dzięki temu włókna można dokładnie wyczesać i usuną zbędne elementy. W sumie powstaje gładka przędza z długich włókien, która kształtem przypomina sznur. Na tym etapie wełna jest już gotowa do użytku. Kolorowa wełna czesankowa to materiał chętnie używany do projektowania ozdobnych koców, pledów, a nawet kapeluszy – możliwości są wnet nieograniczone. Dzięki swojej strukturze daje się łatwo uformować, a wełna jest miękka w dotyku, dlatego może okazać się dobrym rozwiązaniem nawet dla dziecka.

wełnaWyroby powstałe z tej wełny są wytrzymałe, ale zarazem delikatne i nie tworzą efektu tzw. gryzącego skórę. Wełna czesankowa posiada jednak minusy, które spowodowane są jej delikatnością. Ze względu na naturalne właściwości, z biegiem czasu może się zmechacić, wpływając na pogorszenie się jakości produktu. Jednakże to nie znaczy, że dana rzecz nadaje się od razu do wyrzucenia – zmechacenia można usunąć nożyczkami albo golarką do wełny. Trzeba pamiętać także o filcowaniu materiału. Nie zaleca się intensywnego użytkowania w przypadku wełny czesankowej – m.in. to wpływa na mechaniczne i nieodwracalne uszkodzenia. Dobra pielęgnacja tego rodzaju wełny powinna utrzymać wysoką jakość materiału przez długi czas. Dlatego koniecznie należy ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących dbania o tą wełnę, szczególnie do wskazań związanych z czyszczeniem chemicznym. Tkaniny czesankowe często przeznaczane są na garnitury. W przeciwieństwie to włochatych wersji – te okazują się bardzo lekkie.

Materiały czesankowe posiadają szerokie zastosowanie przede wszystkim przez wzgląd na swoją naturalność, która ceniona jest przez producentów ubrań. Wełna czesankowa jest bardzo wygładzona, klarowna i posiada regularną fakturę, która znakomicie prezentuje się na odzieży.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.motek.com.pl!