Domek pod kołderką?

Stereotypowy Kowalski uchodzi za człowieka, który chce oszczędzać zawsze, wszędzie i właściwie na wszystkim. Trochę się to gryzie z jego oczekiwaniami, ponieważ na ogół wymaga on wysokiej jakości usług za cenę, która to jemu, jako klientowi pasuje najbardziej. Jednak wiadomo, że nie wszystko można sprowadzić do najniższego pułapu- można jedynie umiejętnie regulować wydatki. A jak to się ma w przypadku jednej z najtrudniejszych kategorii?

Rozważając opcje

Ogrzewanie domu wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście, mieszkańcy bloków i budynków wielorodzinnych wzruszają teraz ramionami, nie myśląc w ogóle o tym by połączyć się w bólu z właścicielami domów jednorodzinnych. Trzeba przyznać, że nie jest to zbyt empatyczne zachowanie. Posiadacze dużych metraży zmuszeni są do inwestowania w zabezpieczenie cieplne swojego metrażu naprawdę spore sumy, a kwitowanie zaistniałej sytuacji sformułowaniem „chcieli, to niech płacą”, jest co najmniej nie na miejscu.

Nigdy nie wiadomo, czy i tych sceptyków nie najdzie kiedyś ochota na to, żeby „mieć”. Skoro doszliśmy już do pewnego konsensusu, warto zająć się tym, co najważniejsze. Ze względu na własny komfort i zdrowie, ogrzewaniu nie powinno się oszczędzać. Jednakże oszczędzanie, a ekonomiczne utrzymanie domu w okresie zimowym to dwie odrębne kwestie. Chłodne chwile mają się już ku końcowi, ale to właśnie pozwoliło nam przyjrzeć się działaniu poszczególnych rozwiązań. Oto, jak się sprawdziły. Pierwszą kwestią, którą musimy podkreślić grubą linią jest to, że rodzaj systemu grzewczego właściciele domów powinni zaplanować już na etapie konsultacji architektonicznych, jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych. Informacje, jakie otrzymają pracownicy, nie tylko mają przygotować ich na to, na jaki zakres obowiązków muszą się przygotować, ukrócić czas działań, ale i zabezpieczyć naszą inwestycję. Prawidłowo przemyślane instalacje w pierwszych etapach montażu, skutkują mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia błędów w ich dalszej eksploatacji.

Podejmując decyzję dotyczącą naszych preferencji grzewczych, określamy inżynierom również to, jak wyobrażamy sobie aranżację przyszłego lokum. Należy określić ilość i rozmieszczenie gniazdek elektrycznych (zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz), a także miejsca, w których rozstawione zostaną urządzenia domowe. Takie postępowanie ma uprościć wprowadzanie zmian w przyszłości: poszczególne przewody (grzewcze, elektryczne, wodne) nie powinny ze sobą kolidować, ani narażać się nawzajem na zniszczenia. Jednak, jakie jest najtańsze ogrzewanie domu, i czy właśnie na nie powinniśmy się zdecydować?

W stronę ciepła

Przedstawmy kilka naszych propozycji na to jak oszczędnie prowadzić dom. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o dopasowanie systemu grzewczego do rozmiarów budynku mieszkalnego. Jeżeli zajmowany przez nas lokal nie należy do grona największych rezydencji, w zupełności wystarczy mu kocioł dwufunkcyjny wykorzystujący energię gazową lub tzw. biomasę. Kotły tego typu są idealnym rozwiązaniem dla tego typu mieszkań: nie wymagają dodatkowego miejsca na kotłownię, a panel zarządzający i wszelkie niezbędne elementy kontrolujące dopływ ciepła są w jednym miejscu, obudowane w zgrabną skrzyneczkę. Najczęstszym wyborem są kotły o mocy około 30 kW, chociaż może się to wydawać niewiele, kotły te są w stanie bez zarzutu ogrzać mały dom, zapewnić mu dostęp do ciepłej wody, a także z powodzeniem sprostają podłogowemu systemowi grzewczemu.

Dla posiadaczy dużych domów, trafniejszym wyborem są kotły o większej sile. Większa moc wiąże się również ze sporym rozmiarem kotła, co niesie za sobą konsekwencje wydzielenia dodatkowego pomieszczenia oraz instalacji układu cyrkulacji ciepłej wody. Jeżeli jesteśmy zwolennikami tradycyjnych rozwiązań i komfortowego ogniska domowego, rozważmy wersję kominkową. Podłączony do układu wentylacyjnego kominek z powodzeniem może stać się głównym mechanizmem grzewczym. Rozwiązanie to, z pewnością jest ekologiczne ze względu na paliwo naturalnego pochodzenia, jednak należy pamiętać, że przestrzeń kominowa odprowadzająca zanieczyszczenia wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. W przypadku dużych domów, niestety musimy rozwiać wyobrażenia o kominku, jako źródle ciepła.

To wyjście nie sprawdzi się na dużym metrażu, jednak wciąż może stanowić przyjemny punkt spotkań w pokoju dziennym w chłodne zimowe wieczory. Jeżeli to, czym ogrzewać dom w sposób ekologiczny to dla nas priorytet, ogrzewanie metodą energii odnawialnej to idealne rozwiązanie dla dużego budynku. Chociaż ten system wymaga dużego wkładu pieniężnego na samym początku, to na przestrzeni lat inwestycja ta jest w stanie się zwrócić. Dodatkowo dzięki pompie i rekuperatorowi tryby ogrzewania są w stanie odzyskać wyprodukowaną energię i ponownie ją wykorzystać. Taka cyrkulacja ciepłego powietrza pozwala na oszczędniejsze zarządzanie gospodarstwa domowego.

Podsumowanie

Rozważając tanie prowadzenie domu warto wziąć pod uwagę elektryczny system grzewczy. Jest to rozwiązanie nie tylko wygodne, ale  tanie i energooszczędne. Zarówno elektryczne kotły, jak i kominki zrewolucjonizowały świat grzewczy. Elektryka w domu w dzisiejszych czasach jest rozwinięta do takiego poziomu, że zezwala na zarządzanie ciepłem spoza domu, za pomocą aplikacji, co wzmaga sympatię naszego portfela do tego typu ogrzewania. Warto nadmienić, że hitem tej zimy stało się ogrzewanie metodą podczerwieni.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.