Żarówka energooszczędna – sen Edisona

Nastały czasy, w których spodziewamy się efektów szybszych, prostszych i bardziej wydajnych. To co nas otacza powinno być łatwo dostępne, a przy okazji spełniać wiele naszych potrzeb jednocześnie przy generowaniu niewielkich kosztów. Żarówki według najnowszych koncepcji łączą to wszystko, więc właściwie nie musimy z niczego rezygnować. Ale czy na pewno to dobry wybór?

Żarówkowy błysk w oku

Światło w życiu człowieka jest niezwykle ważne: w ciągu dnia nie potrafimy bez niego egzystować, przetrwanie wieczora wydaje się niewyobrażalne. Magia świateł wciąż porywa nasze dusze i umysły, żadna szanująca się dama, nie podkreśli swojego oblicza nie wspomagając się dobrym oświetleniem i żaden pasjonata modeli samolotu nie spełni swojej wizji o unikatowej makiecie, jeżeli nie będzie mu towarzyszyć odpowiednie światło. Jest ono nieodzownym dodatkiem w trakcie wystawnych przyjęć, wesołych zabaw w gronie rodziny, ogrodowych spotkań z przyjaciółmi czy romantycznej kolacji tylko we dwoje. Światło potrafi podtrzymać prawidłowy klimat sytuacji, a nawet nakierować ją na zupełnie inny tor.

Przy innym rodzaju oświetlenia się relaksujemy, przy innym się uczymy, a przy jeszcze innym toczy się nasze życie codzienne. Choć to na pozór oczywiste, że światło bezustannie z nami jest i tak powinno pozostać, to, jakie źródło światła wybrać, może przyprawić o wątpliwości nawet najbardziej zatwardziałe umysły.

Żarówkowy rynek jest niezwykle obszerny. Kiedyś nikt nie przejmował się tym, jakiej żarówki będzie używać, ponieważ wariantów było o wiele mniej: pod uwagę mogliśmy brać ich wielkość lub moc żarówki, dostępną w kilku rodzajach.Teraz, pod uwagę bierzemy nie tylko intensywność źródła światła, ton, ale i sposób wykonania czy kształt. Wraz z odejściem w cień zwyczajnej żarówki, lista parametrów dla jej zamienników wydłużyła się, a każdy z nich posiada swoje wady i zalety, którym warto się przyjrzeć przed zakupem.

Trzy siostry – celebrytki

Prym w dziedzinie nośników światła wiodą przede wszystkim żarówki energooszczędne. Są to tak zwane świetlówki. Ich zdecydowanym walorem jest to długa „żywotność”- ten rodzaj żarówek może pracować przez około 16000 godzin, a dodatkowo, strumień światła (dostępny w trzech tonacjach: ciepłej, chłodnej i światła dziennego) jest rozproszony, przez co nada się do dużych pomieszczeń. Świetlówki posiadają jednak sporo wad. Na zadowalający efekt oświetlenia poczekać musimy około 2 minut, zanim przewody dostatecznie się rozgrzeją. Przy niskiej temperaturze natężenie światła spada, co również pozostawia wiele do życzenia.

Z upływem czasu zmniejsza się ilość oddawanego światła (nasze żarówki energooszczędne włączanie i wyłączanie traktują, jako proces „starzenia się” złączy), a jeśli doliczymy do tego zmęczenie oczu i ich stosunkowo wysoką cenę, należy podać w wątpliwość czy żarówki te będą spełnieniem marzeń. Alternatywą dla nich mogą okazać się żarówki halogenowe- tańsze i świecące o wiele jaśniejszym światłem stałym.

Zdawać by się mogło, że to właśnie one będą zwieńczeniem naszej biurkowej lampki, ponieważ idealnie nadają się do oświetlania punktowego i posiadają dłuższy termin użytkowania niż zwykłe żarówki. Jednak jest jedno „ale”… żarówki halogenowe to rozwiązanie najdroższe ze wszystkich tu zaproponowanych. Coraz częściej wybierane są natomiast żarówki LED.

Są niezwykle wygodne, ponieważ mogą są w stanie oświetlić pokój światłem (częściowo) rozproszonym lub skierować swój blask w konkretne miejsce. LED-owe żarówki są również niezwykle wytrzymałe: o wiele mniej straszne są im wstrząsy czy częste włączanie i wyłączanie (żarówka nie nagrzewa się), a jej światło towarzyszyć nam będzie przez około 50000 godzin. Dla amatorów niezwykłych rozwiązań, żarówki ledowe występują w kilkunastu wariantach kolorystycznych. Żeby jednak nie było zbyt doskonale, zaznaczamy, że żarówki ledowe są zdecydowanie najdroższą opcją.

Jak kupować?

Nadeszła chwila, aby zadać sobie pytanie nurtujące nas od dłuższego czasu: jakie żarówki energooszczędne do domu okażą się najodpowiedniejszym wyborem? Odpowiedzi jest kilka, i są prostsze niż mogłoby się wydawać, jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, które żarówki są najbardziej energooszczędne. Zastanawiając się nad odpowiednim rodzajem należy wziąć pod uwagę kilka aspektów: przede wszystkim zastanówmy się, jakie pomieszczenia pragniemy oświetlić: jeżeli będzie to biurko, przy którym spędzamy długie godziny, wybierzmy ledową żarówkę, której natężenie i tonację bardzo szybko zmienimy.

Jeżeli naszym celem jest kuchnia wybierzmy żarówkę energooszczędną, która zapewni nam rozproszone, wyraźne światło. Do przedpokoju natomiast z pewnością sprawdzi się żarówka halogenowa lub ledowa: w mgnieniu oka oświetli jedynie najpotrzebniejsze elementy pomieszczenia. Niezmiennie czy to będzie żarówka halogenowa, żarówka energooszczędna czy ledowa naszym obowiązkiem jest sprawdzić gwint, moc żarówki oraz strumień świetlny.

Podsumowanie

Trwa wiele sporów na temat żarówek energooszczędnych. Niektórzy nie widzą w nich fenomenu, a jedynie oszustwo producentów: według nich żarówki nie spełniają opisanych przez firmy norm, a dodatkowo (w odróżnieniu od zwykłych żarówek) energooszczędne, nie są przyjazne środowisku: zawierają szkodliwą rtęć i nie możliwy jest ich recykling.

Dodaj komentarz