para mloda

Ślub cywilny i kościelny w plenerze

Większość ludzi pragnie, aby ich dzień ślubu był wyjątkowy zarówno dla nich, jak i dla gości weselnych. Kobiety coraz częściej marzą, aby ceremonia odbyła się w plenerze, podobnie jak wesele. Jest to możliwe, aczkolwiek wymaga nieco większego nakładu pracy i zmierzenia się z rozmaitymi formalnościami.

Ślub w plenerze – o czym należy pamiętać?

para mlodaOrganizacja takiego wydarzenia w plenerze jest nie lada wyzwaniem. Szczególne komplikacje tyczą się aranżacji ślubu kościelnego. Przede wszystkim należy uzyskać zgodę od władz kościelnych na możliwość zawarcia związku małżeńskiego w miejscu innym niż świątynia. Prośbę o zgodę należy złożyć już na około rok przed planowaną datą ślubu. Aby uzyskać pozwolenie, należy dobrze uargumentować swoją prośbę. Warto w tym miejscu wspomnieć o kilku wyjątkowych okolicznościach, zezwalających na zawarcie związku małżeńskiego poza murami kościoła. Wiążą się one jednak głównie z ewentualnymi problemami jednego z przyszłych małżonków, który uniemożliwia mu wzięcie udziału w klasycznej ceremonii.

para mlodaTakiego pozwolenia nie trzeba uzyskiwać w przypadku uroczystości cywilnej. W 2015 roku doszło do nowelizacji przepisów, i obecnie małżeństwo może być zawierane na zewnątrz pod warunkiem, że okoliczności nie będą zakłócać powagi oraz dostojności ceremonii, oraz że goście weselni będą mieć zapewnione bezpieczeństwo. Oprócz spełnienia wymogów formalnych należy się również liczyć z koniecznością poniesienia większych kosztów. Ślub w plenerze od „klasycznego” jest droższy o 1000 zł. Oczywiście to nie koniec opłat, ponieważ nasze wymarzone miejsce musi być również odpowiednio przystrojone i wyposażone w krzesła, sprzęt nagłaśniający czy oświetlenie. Chcąc wziąć niezapomniany ślub w plenerze – Warszawa jest miejscem, gdzie można znaleźć naprawdę dużo lokalizacji wraz z hotelami, które nie tylko specjalizują się w organizacji takiego wydarzenia, ale również zapewnią nocleg parze młodej i ich gościom.

Wyjątkowy ślub to marzenie wielu osób, dlatego każdy chce, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik oraz było zgodne z ich wszelkimi wymaganiami. Organizując ceremonię ślubną w plenerze, trzeba liczyć się z większą ilością spraw, których należy załatwić. Jednak wysiłek, włożony w organizację takiego nietypowego wydarzenia z pewnością się opłaci, a nasi goście będą wspominać ten ślub przez długie lata.