ozdoby na wielkanoc

Pomysły na piękne i oszczędne święta wielkanocne

Wielkanoc to czas radości i spotkań w gronie rodzinnym. Naturalnie, w takich momentach nie może zabraknąć pysznego jedzenia, upominków czy stylowych dekoracji domu, ale każdy z tych elementów słono kosztuje. Wiedz jednak, że nie musi tak być. Z tego artykułu dowiesz się, jak urządzić piękne i oszczędne święta wielkanocne.

Oszczędzanie na potrawach

potrawy wielkanocneCelebrowanie Wielkiej Nocy bez tradycyjnych przysmaków nie miałoby racji bytu. Na świątecznym stole nie może zatem zabraknąć dań z jajkami, żurku, białej kiełbasy, bab drożdżowych i mazurków. Każda gospodyni ma swoje popisowe potrawy, którymi przez całą Wielkanoc raczy domowników oraz gości.

Wyprawienie takiej uczty nie jest tanie, ponieważ żywność z roku na rok drożeje. Ponadto zwykle jedzenia jest dużo więcej, niż są w stanie pomieścić żołądki biesiadników. Po świętach dużo resztek ląduje w śmietnikach, co jest tożsame z wyrzucaniem pieniędzy. Jak zatem oszczędzić na jedzeniu na Wielkanoc, by uniknąć dużych wydatków, przejedzenia lub marnotrawstwa? Oto kilka niezawodnych sposobów, by to osiągnąć:

• nie rób hurtowych ilości potraw, ponieważ niezjedzona żywność szybko się psuje i będzie trzeba ją wyrzucić. Jeśli organizujesz przyjęcie dla 7 osób, nie gotuj 5 litrów zupy, nie podawaj 3 misek sałatki jarzynowej ani nie piecz 4 dużych blach ciasta. Przygotuj optymalną ilość jedzenia. Nie obawiaj się, że go zabraknie. Jeśli podasz kilka dań, każdy z domowników i gości na pewno naje się do syta.

• zorganizuj składkowe przyjęcie, które nie zrujnuje Twojego domowego budżetu. Każdy z gości może przynieść swoje ulubione lub popisowe danie. Tak skomponowane menu jest nie tylko oszczędne, ale także interesujące. Dzięki niemu można poznać nowe smaki i inspirujące przepisy na dania wielkanocne z różnych regionów Polski.

• nadwyżki jedzenia rozdaj lub zamróź, co pozwoli uniknąć marnotrawstwa. Twoi goście na pewno ucieszą się z kawałka domowego ciasta, które zabiorą do domu. Sprawdź też, czy w Twoim mieście nie ma punktu, do którego można oddać zdatną do spożycia żywność. Zamiast pozwolić, by się zepsuła, możesz przekazać ją ubogim lub bezdomnym.

Niedrogie prezenty świąteczne

prezenty na zającaWielkanoc to jedna z kilku okazji w roku, gdy wręczamy sobie prezenty. Z reguły są one mniejsze niż na Boże Narodzenie, ale nadal stanowią spory wydatek. Istnieją sposoby, aby ograniczyć koszty związane z ich zakupem. Zastosuj poniższe wskazówki, aby nie wydać majątku na świąteczne podarunki:

• Upominki na Wielkanoc kup zaraz po Bożym Narodzeniu, ponieważ wtedy większość sklepów urządza wyprzedaże swojego asortymentu.

• Umów się z bliskimi, że na Wielkanoc wręczacie sobie tylko drobne prezenty lub słodycze. Dzięki temu święta będą bardziej oszczędne, a mimo to każdy otrzyma miły drobiazg albo czekoladki.

• Zaproponuj, by upominki lub łakocie kupić tylko dzieciom. Zupełna rezygnacja z tradycji wręczania prezentów byłaby najbardziej oszczędną opcją, ale szkoda odbierać tę radość najmłodszym. Jeśli drobiazgami obdarujesz tylko dzieci, w Twoim portfelu na pewno zostanie sporo pieniędzy na inne wydatki.

Tanie dekoracje do mieszkania

ozdoby na wielkanocDekoracje wielkanocne wprowadzają do wnętrz radosny nastrój. Warto przyozdobić mieszkanie nawet wtedy, gdy oszczędzasz. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek:

• tematyczne dekoracje kupuj na wyprzedażach – już dzień przed świętami sklepy obniżają ceny ozdób, aby sprzedać ich jak najwięcej. W takim momencie dostaniesz je za naprawdę niewielkie pieniądze, więc to dobra okazja. Ozdoby wykorzystasz też w kolejnych latach, więc to inwestycja długoterminowa.

• samodzielnie wykonaj dekoracje – pomalowanie kilku jajek i włożenie do wazonu brzozowych witek, aby puściły listki, nie kosztuje wiele. Nawet nieduży akcent podkreśli charakter Wielkanocy i radosny czas oczekiwania na wiosnę.

Podsumowanie

Zorganizowanie niedrogich i pięknych świąt wielkanocnych jest możliwe. Wystarczy odrobina inwencji, aby miło spędzić ten czas z bliskimi i nie wydać majątku na przygotowanie poczęstunku, dekoracji i prezentów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.