szukanie oszczędności

Oszczędzanie na studiach, czyli 7 sposobów na to, jak mądrze dysponować niewielkim budżetem

Wiele osób uważa, że studiowanie przygotowuje do dorosłości. W pełni się z tym zgadzam! W trakcie studiów duża część młodych ludzi uczy się łączyć edukację z codziennymi obowiązkami. Płacenie rachunków, robienie zakupów czy gotowanie to często zupełnie nowe czynności dla żaków. Warto przy okazji ich nauki od razu wyrobić sobie dobre nawyki związane z oszczędzaniem. Poniżej przedstawiam 7 sprawdzonych sposobów na odkładanie pieniędzy po studencku.

Sztuka oszczędzania

studenckie wydatki Studencki portfel z reguły jest chudy, a jego posiadacz z utęsknieniem wypatruje przelewu z tytułu stypendium czy kieszonkowego od rodziców. Gdy na koncie pojawią się środki to zdarza się, że zaraz znikają z niego w zastraszającym tempie, a student zadaje sobie pytanie, jak to możliwe. Pieniądze wyparowują zwykle z powodu braku umiejętności planowania i zarządzania budżetem. Aby lepiej kontrolować wydatki, warto wprowadzić w życie 7 zasad, które uchronią portfel przed tajemniczym znikaniem środków. Oto one:

1. Priorytetyzacja wydatków

Zawsze w pierwszej kolejności spłacaj stałe zobowiązania. Ureguluj należność za akademik lub pokój, zasil telefon, zapłać za Internet i wykup bilet miesięczny. Dzięki temu przez resztę miesiąca nie będziesz martwił się o miejsce do spania, kontakt ze światem czy przejazdy. Staraj się nigdy nie płacić rachunków po terminie i zadłużać mieszkania. Nikt nie lubi nierzetelnych najemców i współlokatorów. Ponoszenie kosztów odsetek za zwłokę też nie jest przyjemne, więc trzymaj się zasady, by wszystko spłacać na czas. Terminowe regulowanie stałych zobowiązań pozwala także ocenić, ile pieniędzy pozostanie na jedzenie, rozrywki czy ubrania, a to zdecydowanie ułatwi panowanie nad budżetem.

oszczędzanie na energii 2. Oszczędzanie na rachunkach

Płacenie zobowiązań w terminie zawsze jest godne pochwały i warto zadbać, by te rachunki były możliwie najniższe. Jak to zrobić? Staraj się oszczędzać energię elektryczną, gaz, wodę i ciepło. Zasady są proste – odłączaj nieużywane sprzęty od prądu, nie wietrz mieszkania przy otwartych grzejnikach, zainwestuj w ledowe żarówki i nie bierz godzinnych kąpieli pod prysznicem. Drobne oszczędności mediów przyniosą rezultat w postaci niższych rachunków i zwrotów ze spółdzielni.

3. Oszczędzanie na jedzeniu

Żywienie się w sposób ekonomiczny nie oznacza, że posiłki będą niesmaczne lub monotonne. W Polsce codziennie marnuje się mnóstwo jedzenia, za które ktoś już zapłacił. Wyrzucanie podeschłego chleba, wczorajszych ziemniaków czy twardej końcówki sera to tak naprawdę wyrzucanie pieniędzy. Te produkty można zagospodarować, tworząc z nich smaczne posiłki: tosty, zapiekanki i kluski. Wykorzystywanie produktów spożywczych do końca to żelazna zasada oszczędzania. Innym sposobem jest kupowanie tańszych zamienników znanych marek (wiele z nich jest naprawdę dobrej jakości) oraz gotowanie w domu. Wiadomo, że od jednego kebaba w miesiącu nikt nie zbankrutuje, ale jedzenie na mieście 2-3 razy w tygodniu skutecznie uszczupli każdy studencki portfel.

korzystanie ze zniżek studenckich 4. Korzystanie ze zniżek

Rynek ostro walczy o każdego klienta, więc nie wahaj się wykorzystać tego do własnych celów. Regularnie sprawdzaj, gdzie i na jakich zasadach możesz kupić np. tańsze bilety do kina, na koncert czy do galerii. Wiele firm i obiektów honoruje zniżki studenckie. Sprawdź, czy Twoja ulubiona naleśnikarnia albo pub także. Oszczędzanie oszczędzaniem, ale raz na jakiś czas miło jest zjeść coś w restauracji lub spędzić wieczór w klubie. Jeśli podczas takich wyjść wykorzystasz zniżki studenckie, happy hours czy specjalne dni rabatowe dla studentów to możesz naprawdę sporo zaoszczędzić.

5. Ekonomiczna edukacja

Nawet jeśli studia dzienne same w sobie są bezpłatne, to za większość artykułów do nauki trzeba już zapłacić. Podręczniki akademickie są zazwyczaj drogie, ale w wyjątkowych przypadkach można kupić jedną książkę na spółkę (3-4 osoby) i wymieniać się nią według potrzeb. Innym rozwiązaniem jest nabycie używanych książek albo kserowanie wybranych fragmentów. Najtaniej będzie jednak, gdy wykorzystasz zasoby bibliotek oraz czytelni. Karta biblioteczna kosztuje naprawdę niewiele. Jeśli nie uda Ci się wypożyczyć książki do domu, to możesz w skupieniu poczytać ją na miejscu w bibliotece. Nie jest najwygodniejsze rozwiązanie, ale mimo wszystko bardzo oszczędne.

oszczędzanie na ubraniach6. Oszczędzanie na sobie

Brzmi strasznie, prawda? Bez obaw, za tym hasłem nie kryje się nic koszmarnego. Bieżący punkt pokazuje, że oszczędzanie na studiach dobrze jest zacząć od zastanowienia się nad osobistymi wydatkami. Czy strzyżenie włosów musi kosztować 150 zł? Czy ceny ładnych bluzek zaczynają się od 100 zł w górę? Czy skuteczne są tylko kremy do rąk z najwyższej półki? Odpowiedź na każde z tych pytań brzmi NIE. Gospodarując pieniędzmi na studiach naprawdę warto zweryfikować swoje nawyki i przyzwyczajenia, za które dotychczas płacili rodzice. Nie jest trudno znaleźć dobrego fryzjera na obrzeżach miasta, wyszperać odzieżową perełkę podczas przecen albo zainwestować w dobrej jakości kosmetyki polskich (tańszych) marek. Drobne zmiany w sposobie wydawania pieniędzy na swoje potrzeby mogą przynieść naprawdę spore korzyści w postaci odłożonych środków.

7. Praca na studiach

Nic tak nie ratuje portfela, jak zastrzyk gotówki. Większość kierunków umożliwia studentom podjęcie dorywczej pracy zarobkowej. Praca pozwala im zdobyć doświadczenie oraz podreperować budżet. Wiele firm oferuje osobom na studiach zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin, co pozwala pogodzić obowiązki zawodowe z nauką. Z reguły żacy próbują swoich sił w handlu (call center, sklepy stacjonarne), gastronomii, usługach (korepetycje, opieka nad dziećmi). Stawki zazwyczaj nie są wysokie, ale grafik pracy można dopasować do zajęć i znaleźć jeszcze czas na rozrywki.

Podsumowanie

Pomysłów na studenckie oszczędzanie jest całkiem sporo i wiele z nich można z powodzeniem kontynuować także po zakończeniu edukacji. Dobre nawyki w obszarze finansów pomagają podobno w dorobieniu się majątku – warto więc zacząć nad nimi pracować jak najwcześniej!

Dodaj komentarz