Oszczędzać sposobem

Sposobów na systematyczne oszczędzanie możemy znaleźć kilka. Na ogół jest tak, że leżą one obok nas, jednak oglądając wszelkie rabaty, promocje czy reklamy, po prostu nie patrzymy pod nogi. Aż nagle „koziołek” finansowy gotowy. Na szczęście my, jesteśmy w stanie wskazać jak oszczędzać, żeby rzeczywiście zaoszczędzić.

Oszczędzać każdy może

Na pytanie jak zacząć oszczędzać mamy jedną odpowiedź: najlepiej tu i teraz. Oszczędzania najlepiej nie odkładać na potem, jeżeli chcemy osiągnąć zauważalne efekty. Tę decyzję podejmujemy szybko, a zasady wprowadzamy w życie jeszcze szybciej. Systematyczne oszczędzanie to przede wszystkim małe kroki: drobne oszczędności kumulują się, tworząc większy zysk. Sposoby na oszczędzanie można wprowadzać w życie każdego dnia. Za każdym razem spędzając czas poza domem, lub przeglądając sklepy internetowe.

Należy pamiętać, że wybierając się na zakupy, powinniśmy kupić potrzebne rzeczy, i wrócić do domu. Niewskazane jest „wałęsanie” się bez celu po mieście. Największym wrogiem oszczędzających są galerie handlowe: spędzamy w nich całe dnie na zakupach, ani się obejrzymy, a będziemy już po seansie filmowym i obiedzie.Dobrze więc na zakupy wybierać się z dala od galerii, i to w dodatku raz w tygodniu. A żeby nie kusić losu, zabierajmy ze sobą tylko ograniczoną ilość gotówki- będziemy mieli pewność, że więcej nie wydamy.

Nie dajmy się też zwieźć żadnym promocjom. Bywa tak, że ich niższa cena, wcale nie jest tak niska jak może się wydawać, a okazji w zakupie danej rzeczy nie ma żadnej. Dobrze jest analizować gazetki sklepowe i na bieżąco śledzić ceny najczęściej wybieranych przez nas produktów. Róbmy nasze zakupy wtedy, kiedy to, czego potrzebujemy ma obniżoną cenę. Nawet jeśli w danej chwili nie zużyjemy wszystkiego, lub mamy odrobinę w domu, możemy zaopatrzyć się w kilka sztuk na zapas (np. środki chemiczne, kosmetyki, art. z długą datą ważności). Jednak z obniżkami również należy mieć się na baczności: nie kupujmy czegoś, tylko dlatego, że jest na to promocja, wiedząc że niekoniecznie (albo wcale) daną rzecz potrzebujemy. Świetną strategią jest wejście do sklepu z przygotowaną wcześniej listą, zapłacenie wyłącznie za te przedmioty, które się na niej znajdują i natychmiastowe oddalenie się.

Oszczędzanie dobrze widziane

Istnieją także inne sposoby oszczędzania pieniędzy. Można to robić w domu, lub w drodze do pracy. Drugie śniadanie w pracy jest niezwykle ważne, ale i bardzo „cenione” przez producentów gotowych zestawów. Wystarczy zrezygnować z drogich przekąsek na rzecz tego, co przygotujemy w domu. Takie śniadanie nie tylko będzie tańsze, ale na pewno zdrowsze i w pełni takie jak chcemy. A skoro już zamieniamy „gotowce”, to zaopatrzmy się również w kawę w termosie. Jeżeli musimy dojeżdżać do pracy, może warto w sezonie letnim skorzystać z miejskich rowerów, zamiast z jazdy samochodem? A jak najlepiej oszczędzać w domu? W nowoczesnych domach dużą wagę przykłada się do energooszczędnych urządzeń (np. lodówki) czy żarówek. To z ich powodu nasze rachunki rosną.

negocjowanie cenPosiadając własny dom oszczędzać możemy na prądzie i wodzie wykorzystując baterie słoneczne, czy pojemniki na deszczówkę. Jednak w mieście nie możemy sobie pozwolić na oszczędzanie na tak wysoką skalę, więc może zacznijmy na razie od używania dzbanków filtrujących wodę zamiast ciągłego kupowania wody mineralnej? Musimy też pamiętać o tym, żeby prowadzić „rozdzielność” swoich finansów. W innym miejscu miejmy pieniądze użytkowe, w innym oszczędności, a w jeszcze innym te „zamrożone”. Te ostatnie to takie, które powinniśmy traktować tak, jakby ich w ogóle nie było (np. rata na mieszkanie). W ten sposób zaskórniki nie ulotnią się. Sekcję „oszczędności” natomiast najlepiej przechowywać na koncie oszczędnościowym w naszym banku. Niejeden z nich posiada opcję procentowego przelewania na konto oszczędnościowe, procentu naszych zarobków.

Podsumowanie

Tą „metodą małych kroczków” zaoszczędzimy po kilkadziesiąt złotych na dzień, ale na przestrzeni dni, czy miesięcy, może się uzbierać spora suma. Oczywiście są rzeczy, na których nie warto oszczędzać: jakość jedzenia, odzieży i obuwia, czy urządzeń (lepsze na dłużej starczają). Ale jednak nad niektórymi wydatkami, warto się poważnie zastanowić.

Dodaj komentarz