Oszczędna emerytura, czyli co i jak?

Nie znalazła się jeszcze taka osoba, która stwierdziła by, że nie zależy jej na posiadaniu zaplecza finansowego na czas emerytalny. Jednak jest mnóstwo takich osób, które nie mają pojęcia, co będzie dla nich najlepsze na przestrzeni tylu lat. Nie wiedzą jaka decyzja będzie najtrafniejsza, a to, że są ze wszystkich stron bombardowani propozycjami programów emerytalnych wcale nie pomaga. Więcej: przytłacza jeszcze bardziej. Często pojawia się twierdzenie, aby zapoznać się z informacjami dotyczącymi inwestycji, przed postanowieniem końcowym. Jednak informacje te, dla wielu są mało przystępne, wręcz niezrozumiałe. A przyswojenie wszystkich kruczków prawnych nieosiągalne. Ten krótki artykuł ma w sposób jak najbardziej podstawowy przybliżyć zagadnienie ubezpieczeń emerytalnych. Ich cech, oraz różnic. Jest on lekturą, mającą zachęcić do bliższego zapoznania się z konkretnym sposobem inwestycji. Każdy nasz wybór jest istotny, gdyż to on buduje przyszłość naszą, i naszych najbliższych.

Oszczędzanie w najlepszym wydaniu

Podstawowym systemem oszczędnościowym w Polsce, jest tzw. trzeci filar. Jego częścią są między innymi IKE i IKZE. Dwie propozycje konstrukcji oszczędnościowych, które po kolei są „ubierane” w określone szczegóły, dopasowywane do potrzeb interesanta. Dbają o to przede wszystkim banki, towarzystwa funduszy emerytalnych i inwestycyjnych, zakłady ubezpieczeń, oraz domy maklerskie. Schematy te są indywidualnym, nie narzuconym przez państwo systemem oszczędzania.Klient podejmuje dobrowolnie decyzję, która z opcji odpowiada mu bardziej. Może wybrać tę opartą na minimalnym ryzyku oszczędzania, w przypadku której główną opiekę sprawują urzędnicy, a składki, które wpłacane będą na konto oszczędnościowe, oraz ich częstotliwość są już często z góry narzucone, lub podjąć większe ryzyko i spróbować swoich sił w podejmowaniu własnych decyzji. Musi jednak liczyć się z tym, że utraconych oszczędności nie odzyska. Osoba fizyczna o wyborze postanawia samodzielnie, jednak zgodę na wypłacenie swoich środków, otrzyma dopiero po spełnieniu warunków, zawartych w podpisanej umowie. Można w tym momencie postawić pytanie jak oszczędzać na emeryturę wybierając właśnie ten sposób. Podstawową sprawą jest zasadnicza wiedza o tym, jaki cel i jak chcemy go osiągnąć. Jeżeli zadowolimy się oszczędnościami, które spokojnie i powoli pracują na swój wzrost, zdecydujmy się na pomoc urzędników.

Jeśli jednak zależy nam na bardziej efektywnym obrocie na naszym koncie, zapoznajmy się z zasadami panującymi na giełdzie i zadbajmy o nie sami. Miejmy jednak wciąż na uwadze to, że jedna zła decyzja, może być równa kolosalnej stracie. Jeżeli chodzi o to gdzie najlepiej odkładać pieniądze na emeryturę zaoszczędzone w ten sposób, to w grę wchodzi zarówno konto bankowe w wybranym przez nas banku, na dogodnych warunkach i zadowalającym oprocentowaniem, lub przeniesienie naszych oszczędności na tzw. konto rentierskie. Po przejściu na emeryturę, zgromadzone pieniądze nie będą nam wypłacane dożywotnio, a do momentu ich wyczerpania. W przypadku, naszej śmierci, niewykorzystane, rozdysponowane zostają pomiędzy spadkobierców.

Prywatny stan spoczynku

Coraz częstszym wyborem wśród rozpoczynających swoją przygodę z oszczędzaniem jest prywatna emerytura. Jest ona sposobem inwestowania w swoją przyszłość, za który stu procentową odpowiedzialność bierzemy we własne ręce. Aby mądrze zarządzać naszymi zasobami powinniśmy wykonać kilka bardzo ważnych kroków, na których później oprzemy cały późniejszy plan inwestycyjny. Rozpocząć możemy na dwa sposoby: komponując własny system oszczędnościowy lub lokatę strukturyzowaną, a (dla tych mniej pewnych) skorzystać z porady doświadczonego doradcy finansowego. Państwo nie ingeruje w to, jak zarządzamy naszymi funduszami. To, że odetniemy się od urzędników ma swoje wady i zalety: z jednej strony, będziemy mogli decydować o tym co i kiedy jest nam najbardziej potrzebne. Sami wybieramy ilość i częstotliwość wpłat, monitorujemy zyski i wypłacamy środki w dowolnym momencie. Z drugiej strony, musimy wykazywać się sporą wiedzą i wyczuciem w podejmowaniu decyzji finansowych. A także zapoznać się z sytuacją panującą na rynku. Jeden nierozważny krok może poważnie nadszarpnąć nasze oszczędności, a nawet bardzo widocznie je zniwelować.

Jaki sposób oszczędzania jest tym najlepszym?

Oszczędzanie na emeryturę nie należy do łatwych. Samo poznanie i zrozumienie wszystkich kwestii prawnych jest rzeczą bardzo skomplikowaną. W podjęciu decyzji jak najlepiej oszczędzać może pomóc krótka charakteryzacja trzech podstawowych rodzajów inwestycji. Pierwszą z nich są bezpieczne lokaty kapitałowe. Należą do nich między innymi gwarantowane lokaty bankowe i rachunki oszczędnościowe. Do naszej dyspozycji mamy również fundusze pieniężne i poliso-lokaty, obligacje itp. Jest to dobry wybór dla osób, które nie lubią lub boją się ryzykować, ponieważ ryzyko uszczerbku na naszym koncie, w tym przypadku jest znikome.

negocjowanie cenDrugą perspektywą są tradycyjne inwestycje, przy których ryzyko strat jest już większe, gdyż ściśle łączy się z naszymi decyzjami. W tej kategorii oszczędzania, naszymi narzędziami są między innymi fundusze inwestycyjne oraz kapitałowe, akcje i obligacje. Ostatnia opcja to Inwestycje alternatywne, gdzie kapitał znajduje się poza tradycyjnym rynkiem. Mamy tu możliwość zarówno lokowania oszczędności we wszelkiego rodzaju inwestycje, np. nieruchomości, sztuka i wiele innych, ale też mamy szanse na utworzenie i wspieranie własnego biznesu. O tym gdzie oszczędzać na emeryturę, możemy zdecydować sami, zapoznając się z ofertami banków, oferujących odpowiednie warunki oraz posiadających ubezpieczenie na powierzone im zasoby pieniężne. W tym przypadku należy bardzo dokładnie się zastanowić i wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw. Pochopne lub nieumiejętne podjęcie decyzji często wiąże się z dodatkowymi kosztami. Alternatywą jest skorzystanie z ofert, które poleci doradca finansowy. Trzeba jednak znowu podkreślić: należy przyswoić sobie jak najwięcej informacji, związanych z zasadami owocnego oszczędzania. Zapobiegnie to później wszelkich nieprzyjemności.

Podsumowanie

Oszczędzanie wiąże się z podejmowaniem poważnych decyzji, które mają wpływ na nasze późniejsze życie, oraz jego standard. Wybory te, jednym przychodzą łatwiej, innym trudniej. Inwestycję można oczywiście dopasować do własnych potrzeb i do celów, jakie chcemy osiągnąć. Wiadome jest, że jeśli myślimy o zabezpieczeniu nie tylko siebie, ale i swoich najbliższych, warunki na których opierać się będzie nasz plan inwestycyjny muszą być wręcz nieskazitelne, a korzyści podwójne.

Wkraczając w świat oszczędności, musimy analizować każdą z możliwości już od samego początku. Nawet wybór sposobu oszczędzania, może mieć ogromny wpływ na nasze zaplecze finansowe. Kolejne postanowienia również mogą nie należeć do najprostszych. Osobom, które nie są pewne swoich kompetencji, najczęściej poleca się konto o stale wzrastającym dochodzie. Klienci, którym zależy na zyskach, biorą los i aktywa we własne ręce. I w końcu „rekiny biznesu”- otwierają prywatny konto emerytalne, bez jakiegokolwiek wpływu ze strony państwa.

Dodaj komentarz