kokon dziecięcy

Kokon, kosz, a może łóżeczko?

Usypianie noworodka nie jest prostą sprawą. Początkowo dziecko śpi nawet kilkanaście godzin na dobę, jednak z czasem drzemki są coraz krótsze, a dziecko wymaga stałej uwagi. Im starsze dziecko tym też mniej chętnie przygotowuje się do wieczornego rytuału toaletowego i udania się do łóżka.

Spokojny sen dziecka

kokon dla noworodkaRodzice mogą jednak stworzyć dziecko przyjemne miejsce do spania, które przynajmniej w jakimś stopniu zachęci go do odpoczynku. Ciekawą opcją może być przykładowo wygodny kokon dla noworodka. Ma on kształt owalny, jest niewiele większy niż samo dziecko. Na spodzie jest gładki materiał, a po bokach miękkie ,,obramowanie”, czasem fantazyjnie wykończone. Kokon można położyć na łóżeczku, materacu, czy nawet na podłodze. Ograniczona przestrzeń będzie przypominać bobasowi czasy kiedy był u mamy w brzuszku. Zapewnia ciepło i komfort. Dziecko może obrócić się na bok, czy brzuszek, ale nie wypadnie poza obręb kokonu, który zapewni mu bezpieczny sen. Kokon to dobra opcja dla noworodków, szczególnie jeśli nie mamy jeszcze wybranego dobrego łóżeczka lub kiedy często podróżujemy i chcemy mieć przenośne ,,łóżeczko” dla bobasa. Druga opcja to tak zwany kosz Mojżesza. Jest to prostokątny kosz z plecionki z dwoma uchwytami po bokach.

kokon dziecięcy W nim również dziecko ma ograniczoną przestrzeń do spania. Zaletą tego rozwiązania jest to, że kosz można przenosić nawet kiedy bobas śpi i nie chcemy go obudzić. Druga ważna rzeczy to fakt, że kosz można stawiać na ziemi, na specjalnym stojaku, a nawet może pełnić funkcję kołyski. Kiedy dziecko wyrośnie z kosza może on służyć jako kosz na zabawki, czy jako dekoracja pomieszczenia. Trzecia opcja to łóżeczko które rośnie wraz z dzieckiem, a dodatkowo jest miejscem do przewijania. Wszystko to za sprawą odczepianych ścianek oraz stelaża którego wysokość można zmieniać. Kiedy jest on na samej górze, to dziecko można przewijać bez schylania się. Kiedy kładziemy dziecko do snu, to lekko opuszczamy stelaż. Dla starszych pociech demontuje się szczebelki z jednej strony, a stelaż opuszcza całkowicie, tak że wygląda całość jak standardowe łóżeczko. Czasem demontować można wszystkie szczeble tworząc tapczanik. Tego typu łóżko może też posiadać na spodzie szufladę na pościel.

Taki mebel nie jest tani, ale jak się pomyśli na ile lat starczy to wiadomo, że jest to dobra inwestycja. Na noc dla malucha można wybrać miękki kokon, funkcjonalny kosz, czy specjalne łóżeczko. Grunt by dziecko było bezpieczne podczas snu i czuło się dobrze w danym miejscu. Warto zainwestować też w specjalne poduszki, kołderki i prześcieradła, które nie podrażnią dziecięcej skóry.