przedszkole integracyjne

Integracja w przedszkolach — na czym ona polega?

Umiejętność integrowania się z innymi ludźmi jest przydatna na każdym etapie życia, zarówno w szkole, pracy, jak i nawet już w podeszłym wieku. Jej początki w dużej mierze kształtują się w przedszkolach, gdzie dzieci zazwyczaj po raz pierwszy spotykają się z wieloma osobami, z którymi kontakt będą musiały utrzymywać przez kilka lat. W tym momencie duże znaczenie mają nie tylko wrodzone zdolności interpersonalne dziecka, ale też podejście opiekunów przedszkoli.

Bardzo dobre przedszkole

przedszkole integracyjneZwykle rodzice spotykają się z problemem, kiedy to dziecko nie chce chodzić do przedszkola z uwagi na inne osoby. Pociecha może tłumaczyć się, że nie ma w nim kolegów lub nikt nie chce się z nim bawić. Nie należy lekceważyć tego spostrzeżenia, gdyż przez to dziecko może mieć większe problemy z nauką, a jego samopoczucie po powrocie z przedszkola będzie bardzo niskie. Warto zatem zwrócić na to uwagę jeszcze przed wyborem przedszkola dla swojego dziecka. Poleca się dokładnie przejrzeć ofertę placówek oraz zaznajomić się z zajęciami, które będą miały na celu zintegrować ze sobą grupę najmłodszych. Opiekunowie przedszkoli robią to na kilka sposobów. W każdej z tych metod istotna jest dobra zabawa — nie poleca się na siłę wywoływać do odpowiedzi dziecka, które nie czuje się zbyt pewnie, gdyż to tylko pogorszy jego odczucia. Dużo lepszym wyborem jest, jeśli w ofercie przedszkola znajduje się wiele interesujących zajęć grupowych, które mają na celu integrację. Co można do nich zaliczyć?

przedszkole integracyjnePrzykładów jest mnóstwo, w tym między innymi taniec, muzyka lub sport. Podczas wspólnej nauki tańca dzieci otwierają się przed sobą, mają bliski kontakt, a cała zabawa wywołuje mnóstwo uśmiechu. Podobnie jest z muzyką i sportem, jednak tutaj najmłodsi uczą się ze sobą współpracować i zauważać w sobie atuty, których wcześniej nie widzieli. Do ćwiczeń poprawiających umiejętności integracji można zaliczyć też warsztaty plastyczne, techniczne lub przyrodnicze. Polecane przedszkole integracyjne w Bydgoszczy oprócz ciekawej oferty zajęć prowadzi również rozmowy z maluchami w sposób niezobowiązujący, co pozwala dzieciom zyskać pewności siebie. Poza codziennymi lekcjami integracji poprzez zabawę, w przedszkolach organizowane są również wystąpienia cykliczne.

Mowa tu między innymi o wydarzeniach z okazji Dnia Matki lub Ojca, a także Jasełkach bądź różnych świętach. Aby dziecko zaaklimatyzowało się w przedszkolu, potrzebne jest grono pedagogiczne, które nie jest wymagające, potrafi wzbudzić zaufanie i wpłynąć na dobre samopoczucie przedszkolaka.

Odwiedź stronę http://sezamkowe.com