oszczędzający wodę sprzęt agd

Garść prostych pomysłów na to, jak można oszczędzać wodę

Woda to cenny surowiec. Naukowcy uważają, że bez niej życie nie mogłoby istnieć. I choć występuje powszechnie na ziemi, to rachunki informują, że słono za nią płacimy. Jej uzdatnianie oraz transport są drogie, zatem warto wiedzieć, jak można oszczędzać wodę w domu i mieszkaniu.

Oszczędzanie wody w domu

oszczędzanie  wody na podlewaniePrzy większości polskich domów znajdują się trawniki, ogrody kwiatowe lub warzywne. Podczas letnich susz te tereny wymagają podlewania. Nikt przecież nie chce patrzeć na pożółkłe i zwiędnięte rośliny. Ich nawadnianie może jednak generować spore koszty. Nawet, jeśli dom posiada własną studnię, nie rozwiązuje to w pełni problemu. Zdarza się bowiem, że i w niej brakuje wody, gdy nadchodzi bardzo upalne lato. Niemniej jednak rośliny wokół domu potrzebują tego życiodajnego płynu. Jak zatem korzystać z jego zasobów, aby nie przepłacić ani nie osuszyć zanadto studni? Oto garść wskazówek:

• Nigdy nie wylewaj wody, która mogłaby posłużyć do podlania trawnika lub kwiatów. Możesz na przykład wstawić do zlewu plastikową miskę i zbierać do niej wodę pozostałą po umyciu warzyw lub owoców. Ciecz, która zbierze się w naczyniu, nie nadaje się do picia, ale może zostać użyta do podlania rabatek. Postępuj tak zawsze, gdy przepłukujesz coś bez użycia detergentów czy mydła.

• Pomyśl o tym, by zacząć gromadzić wodę deszczową. To darmowy surowiec, który idealnie nadaje się do podlewania warzyw, trawnika czy klombów. Deszczówkę możesz zbierać np. do beczek wkopanych pod rynnami. Pamiętaj, by po opadach taki zbiornik zawsze zabezpieczyć od góry ciężką pokrywą. Zapobiegnie ona nie tylko parowaniu cieczy, ale także uchroni dzieci lub zwierzęta przed wpadnięciem do środka.

Oszczędzanie wody w mieszkaniu

oszczędzający wodę sprzęt agdIstnieją również sposoby na zmniejszenie zużycia wody w innych obiektach mieszkaniowych, nie tylko w domach jednorodzinnych. Oto najskuteczniejsze z nich:

• W miarę możliwości używaj sprzętów AGD, które są wyposażone w system oszczędzania wody. Nowoczesne pralki i zmywarki do naczyń mają programy, które umożliwiają dozowanie ilości wody w zależności od tego, ile waży lub liczy wsad danego cyklu. Starszego typu urządzenia, które nie pozwalają na takie zarządzanie zasobami, włączaj tylko wtedy, gdy są pełne.

• Jeśli masz dużą rodzinę lub uwielbiasz gotować, zainwestuj w zmywarkę. Ręczne zmywanie naczyń jest bardzo nieekonomiczne pod względem zużywania wody.

• Pamiętaj, że raz założona koszulka wymaga zazwyczaj tylko odświeżenia, a nie prania w 2-godzinnym cyklu. W miarę możliwości staraj się taką odzież doprowadzać do stanu używalności w programach typu „Codzienne pranie”, „Express short” albo „Odświeżanie”. Te cykle są krótkie i szybkie. Nie wymagają zatem wielorazowych poborów drogiej wody.

• Remontując mieszkanie, zainwestuj w sprytne rozwiązania, które w naturalny sposób oszczędzają wodę. Przykładami takich narzędzi są np. spłuczki WC z wyborem opcji litrażu (3 litry i 6 litrów) czy baterie prysznicowe z małym natryskiem.

• Systematycznie sprawdzaj stan rur, uszczelek i zaworów w mieszkaniu. Pamiętaj, że nawet drobne wycieki mogą być rejestrowane przez wodomierze i będzie trzeba zapłacić za zmarnowaną wodę.

Oszczędzanie wody na co dzień

prysznic zamiast kąpieli W każdym domu lub mieszkaniu zużywa się olbrzymie ilości wody. Należy zadbać o każdą jej kroplę, by nie wydawać za dużo pieniędzy i chronić zasoby naturalne. Poniżej znajdziesz listę kilku nawyków, które warto w sobie wyrobić, aby skutecznie oszczędzać wodę. Część z nich na pewno znasz, z kolei inne mogą Cię zaskoczyć. Oto one:

• Zamiast kąpieli, wybierz natrysk. Spłucz ciało, zamknij wodę, namydl się i ponownie uruchom prysznic. Zakręcanie kranu dotyczy też innych czynności, np. mycia zębów. To banalne porady, ale naprawdę skuteczne.

• Nie spłukuj w toalecie tego, co możesz wyrzucić do śmietnika. Chusteczka higieniczna lub płatek kosmetyczny do demakijażu powinny znaleźć się w odpadkach, nie w kanalizacji. Ta sama zasada dotyczy np. paproszków lub włosów, które możesz znaleźć w łazience. Zdecydowanie lepiej jest wrzucić je do śmieci niż spłukać w muszli – to niepotrzebne marnotrawstwo wody.

• Samochód myj deszczówką lub napuść wody do wiadra. Jeśli użyjesz węża, wykorzystasz dużo więcej cennego płynu.

• Wystudzoną wodą, w której gotowały się jajka, ziemniaki lub inne warzywa (niesolone), można podlać kwiaty w doniczkach albo rośliny na balkonie. Taki płyn nie tylko zapobiegnie ich uschnięciu, ale dodatkowo dostarczy cenne minerały i mikroelementy.

Podsumowanie

Współcześnie oszczędzanie wody to już niemal obowiązek, bo naturalne zasoby tego surowca nieustannie się kurczą. Warto codziennie stosować proste zasady, które chronią przed marnotrawieniem tego cennego płynu. Nawet drobne nawyki w tym obszarze pozytywnie wpływają na przyrodę i zasobność portfela.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.