Finansowe zaplecze od kołyski

Dzieci to nasza przyszłość. Jednak przyszłość dla wszystkich jest nieznana i niepewna. Wielu z nas było wyrzuconych na głęboką wodę – jedni wypłynęli, inni mieli z tym spory kłopot. W dzisiejszych czasach mamy większą możliwość asekuracji naszych pociech. Możemy rzucić im finansowe koło ratunkowe, aby ich pierwsze kroki w dorosłym życiu bezpiecznie zbliżały je do stabilnego gruntu. Jednak, jaki sposób oszczędzania będzie najbardziej skuteczny?

Z myślą o dziecku

Gdy nasze dziecko po raz pierwszy wędruje w nasze ramiona, pierwszą myślą, jaka na nas spływa to to, że przypomina ono małą, pomarszczoną i bezbronną kluseczkę. Pragniemy otoczyć ją opieką we wszystkich możliwych dla nas aspektach. Z biegiem lat cieszymy się z sukcesów naszej „kluseczki”, wspieramy jej wybory, wykazujemy się stanowczością, ale i nie ukrywamy łez smutku podczas potknięć.

We wszystkich etapach życia naszej pociechy staramy się jej towarzyszyć oraz trwać w niewielkiej odległości, aby w razie potrzeby, miała się do kogo zwrócić. Mówi się, że dziecko to ciągła inwestycja: czasu, pieniędzy, nerwów. Ale dla większości rodziców największą rekompensatą są uśmiech maturzysty z ulgą otrzymującego dyplom dojrzałości, duma absolwenta uczelni czy szczęście córki w białej sukni. Takie podejście rzeczywiście napawa optymizmem, jednak aby wszystkie te rzeczy miały miejsce, najpierw należy się do nich odpowiednio przygotować.

Bezpiecznie ulokowani

Oszczędzanie dla dziecka to ważna decyzja w życiu każdego rodzica. Któż inny zatroszczy się o nie lepiej niż kochający rodzic? Jednakże czasy odkładania zaskórniaków do skarpety pod łóżko już minęły. Teraz znaczenia nabrały inne formy oszczędzania na przyszłość naszych dzieci. Pierwszą z nich, nad którą możemy się zastanowić jest lokata dla dziecka.

Jest to najbardziej popularne rozwiązanie, jeśli chodzi o skuteczne oszczędzanie. Wysokie notowania lokat opierają się na tym, iż cechują się one bezpieczeństwem: użytkownicy mogą obdarzyć zaufaniem wybrany bank, ponieważ kapitał, jaki zainwestowali w swoją lokatę pozostanie nienaruszony.

Dzięki naliczającemu się procentowi, możemy być pewni, że nasze oszczędności nie będą spoczywać na laurach: będą „na siebie” zarabiać. Jednakże przed podjęciem decyzji o wyborze lokaty, należy dokładnie zapoznać się z ofertami banków i na bieżąco śledzić rankingi najlepiej zapowiadających się depozytów.Lokaty są zróżnicowane. Możemy wybierać spośród lokat stałych, przy których oprocentowanie przez cały okres trwania umowy będzie utrzymywać się na tym samym poziomie lub lokat zmiennych, w przypadku których oprocentowanie zmienia się zależnie od sytuacji na rynku.

Jaka lokata sprawdziłaby się najlepiej dla nas i naszego dziecka? Według nas, najlepszym wyborem będzie długoterminowa lokata z możliwością regularnego dopłacania środków finansowych. Jeżeli po upłynięciu przewidzianego przez umowę okresu ważności lokaty nie zechcemy przenieść kapitału do innego banku, możemy zdecydować się na lokatę odnawialną.

Ostrożność w cenie

Opcją drugą, która jest wybierana prawie tak samo często jest konto oszczędnościowe dla dziecka. Konto jest dużym konkurentem dla lokat ponieważ zezwalają na stałe dopłaty do posiadanych oszczędności, a ich kapitalizacja odsetek jest znacznie częstsza (odbywa się miesięcznie lub dziennie). Zauważalnym jest też to, że oprocentowanie przewidziane dla kont oszczędnościowych jest dużo niższe. Konto to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną rozpocząć systematyczne oszczędzanie dla dziecka.Umowa podpisywana jest na czas nieokreślony, nie musimy więc obarczać swojej pamięci dodatkowymi informacjami dotyczącymi wizyt w banku i przetwarzaniu na nowo skomplikowanych danych zawartych w kolejnej umowie.

Plusem jest również to, że jeżeli z jakiegoś powodu zdecydujemy się na wypłacenie oszczędności lub zamknięciu konta, nie będziemy posunięci do odpowiedzialności finansowej, tak jak to się ma w przypadku lokat i przedterminową zmianą w kontrakcie. Innym rozwiązaniem jest polisa dla dziecka, czyli tzw. polisa posagowa. Jest ona swego rodzaju połączeniem konta oszczędnościowego z ubezpieczeniem.

Opiekunowie regularnie dokonują wpłat, z góry określonych przez bank (mogą one sięgać nawet 1000 zł miesięcznie). Polisa to dobry wybór, jeśli zdecydujemy się na nią zaraz po narodzinach dziecka: im młodsze dziecko, tym mniejsza składka obowiązkowa, dłuższy okres wpłat, a kapitał końcowy wzrasta. Należy pamiętać, że umowa zawarta może zostać na czas 5-25 lat, ważne jest również dokładne zapoznanie się z ofertami proponowanymi przez banki.

Podsumowanie

Oszczędzanie może być trudne, ale jego wyniki mogą okazać się zbawienne. Podsumowując: lokata to niezwykle praktyczne rozwiązanie dla cierpliwych i pewnych swojej sytuacji materialnej. Konto oszczędnościowe przypadnie do gustu osobom, które pragną finansowego dobra swoich dzieci, mimo iż ich dotychczasowe zarobki nie są zbyt wysokie. Natomiast polisa będzie świetnym zabezpieczeniem dla przezornych, ponieważ w przeciwieństwie do pozostałych opcji, zostanie ona wypłacona dziecku po śmierci opiekuna.

Dodaj komentarz