zakup mieszkania

Czy wiesz, jak negocjować cenę mieszkania?

Zakup własnego M to często inwestycja na wiele lat. Jeśli jesteś na etapie poszukiwania wymarzonego gniazdka na pewno wiesz, że ceny nieruchomości są bardzo wysokie. Aby obniżyć koszt zakupu, możesz podjąć się dyskusji ze sprzedającym. Z tego wpisu dowiesz się, jak negocjować cenę mieszkania, aby transakcja stała się atrakcyjna dla obu stron.

Sztuka negocjowania cen

W Polsce mało kto potrafi skutecznie się targować. To sztuka. Zwykle wychodzimy z założenia, że cena, którą widzimy na produkcie, jest wiążąca i nie podlega obniżce. Nie negocjujemy także cen usług czy inwestycji, takich jak mieszkania. To błąd. Warto nauczyć się tej umiejętności, ponieważ dzięki niej można zaoszczędzić naprawdę wiele środków. Wystarczy trzymać się kilku zasad, aby osiągnąć swój cel albo kompromis, satysfakcjonujący obie strony transakcji.

kultura w negocjacjachPo pierwsze, zawsze zachowuj kulturę w dyskusji. Emocjonujące dialogi, ekspresyjna mowa ciała i wyrazista mimika nie sprzyjają negocjacjom. Postaraj się zachować względną wstrzemięźliwość i utrzymać nerwy na wodzy. Poza tym spokojna rozmowa sprzyja prezentacji logicznych argumentów, dzięki czemu można w pełni zaprezentować swoje racje. Jeśli natomiast osoba sprzedająca jest bardzo zacietrzewiona, zrezygnuj z transakcji, jeśli zanadto nie zależy Ci na danym przedmiocie. Na pewno to, czego szukasz, kupisz gdzieś indziej, w bardziej przyjaznej atmosferze. Ta zasada dotyczy także nabywania nieruchomości.

negocjowanie cenPo drugie, nie proponuj sprzedawcy abstrakcyjnie niskiej ceny. Być może jest to zasada znana Ci z arabskich targów, odwiedzanych podczas wakacji, ale w Polsce nie funkcjonuje tak barwna kultura targowania się. Zanim kupisz mieszkanie, zorientuj się, jaka jest realna wartość rynkowa podobnych nieruchomości. Spróbuj wynegocjować obniżkę rzędu 5-15%. Pamiętaj, że sprzedający oczekuje zysku z transakcji, zatem nie proponuj ceny o połowę niższej, bo jedyne co zyskasz, co pogorszenie atmosfery rozmowy.

ukryte wady mieszkaniaPo trzecie, uważaj na naciągaczy. Rynek nieruchomości nie należy do najłatwiejszych, zatem miej się na baczności. Jeśli negocjujesz cenę mieszkania i masz wrażenie, że sprzedający chce się go pilnie pozbyć nawet za cenę dużo niższą, niż w ogłoszeniu, wstrzymaj się z transakcją. Być może to okazja życia, ale bardziej prawdopodobne jest to, że lokal ma dużą wadę, o której jego obecny właściciel Ci nie mówi. Może to problem z insektami, nieciekawe sąsiedztwo albo kompletnie zrujnowana instalacja wodno-kanalizacyjna? Uważaj na wszystkie oferty, które są podejrzanie atrakcyjne oraz negocjacje, które rozwijają się zbyt lekko i łatwo na Twoją korzyść.

Jak targować się o nieruchomość?

zakup mieszkaniaWiększość mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym posiada cenę, którą można negocjować. W przypadku lokali deweloperskich, na Twoją korzyść może przemawiać np. przedłużający się czas sprzedaży mieszkań, nietypowy układ pomieszczeń, brak balkonu, ekspozycja północna (większość osób szuka jaśniejszych lokali), skrajne pięto (parter lub poddasze) albo mało atrakcyjny widok za oknem. Każda z tych okoliczności sprawia, że może spróbować wytargować od dewelopera niższą cenę za metr kwadratowy.

W przypadku mieszkań z rynku wtórnego, sprawa wygląda nieco inaczej. Co prawda, także tutaj możesz w negocjacjach powołać się np. na brak balkonu, skrajne piętro czy chłodną i ciemną, północną ekspozycję lokalu. Jednak to, co może jeszcze bardziej wpłynąć na cenę nieruchomości, to jej stan techniczny.

Sprawdź, czy w mieszkaniu będzie potrzebna wymiana okien, drzwi, instalacji (wodno-kanalizacyjna, elektryczna), podłóg itp. Zobacz, w jakim stanie jest łazienka (średni koszt remontu to około 7 000 złotych) oraz ściany. Zorientuj się, ile kosztują wszystkie naprawy i włącz przybliżony kosztorys do rozmów negocjacyjnych. Uważaj jednak, by nie przesadzić. To, że nie podoba Ci się kolor płytek w kuchni albo rozkład pokojów, nie jest dobrą podstawą do skutecznego targowania się.

Podsumowanie

Zakup mieszkania to duży wydatek, zatem nie obawiaj się negocjacji cen nieruchomości. Nie czuj się skrępowany targowaniem się! To naturalny etap finalizowania transakcji, w którym Ty chcesz zapłacić jak najmniej, a sprzedający – otrzymać jak najwięcej. Podczas udanych rozmów, dojdziecie do porozumienia i każda ze stron zakończy je usatysfakcjonowania. Nie osiągnęliście kompromisu? Nic nie szkodzi. Na pewni gdzieś na rynku jest idealne mieszkanie dla Ciebie, którego cenę uda Ci wynegocjować na optymalnym poziomie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *